Conferinţă de presă Craiova

Universitatea Craiova, Facultatea de Chimie, Amfiteatrul 309
20 Noiembrie 2010

Conferinţa de presă pentru regiunea Sud-Vest a avut loc la Craiova, în data de 20 noiembrie 2010. Conferinţa s-a desfăşurat în sediul Facultăţii de Chimie din cadrul Universităţii din Craiova şi s-a bucurat de o bună audienţă, având 49 de participanţi.

Participanţi:
-          Prof. dr. ing. Ana Maria Joşceanu,director proiect,
-          Prof. dr.  ing .Radu Stanciu,coordonator regiune Sud-Vest în cadrul proiectului,
-          Prof. dr. ing. Cezar Spânu,decanul Facultăţii de Chimie, Universitatea din Craiova,
-          Şef lucrări dr. ing. Adrian Crisciu,formator,
-          Prof. Neacşu Mădălina, inspector de specialitate, ISJ Dolj,
-          Profesori de chimie din învăţământul preuniversitar,
-          Profesori metodişti,
Reprezentanţi ai presei (Radio România – studioul teritorial Craiova, TV Oltenia, Tele U Craiova, Cuvântul Libertăţii, Adevărul).

Prof. Ana Maria Joşceanu prezintă structura şi obiectivele proiectului.

Prof. dr. ing. Cezar Spânu şi prof. Mădălina Neacşu în prezidiul Conferinţei.

Problemele discutate s-au referit la modalităţile de pre-înscriere, care să poată fi realizată şi prin inspectoratele şcolare şi nu doar pe pagina proiectului, considerarea diferenţelor mari de însuşire a instrumentelor informatice în rândul profesorilor de chimie şi organizarea corespunzătoare a etapei de predare TIC, necesitatea de a axa conţinutul cursurilor pe partea aplicativă.

Rezultate obţinute:
-          Materiale prezentate de cele două posturi de televiziune,
-          Intervenţie în programul de ştiri de la postul de radio,
-          Articole apărute în cele două ziare în ediţiile online (preluate şi de alte site-uri de ştiri),
-          Două comunicări referitoare la proiect şi la anumite instrumente ce vor fi utilizate în timpul cursurilor, prezentate în cadrul Simpozionului Naţional de Chimie care a succedat evenimentul de presă.

Informaţii despre conferinţa de presă de la Craiova au fost prezentate la postul local TV Oltenia şi publicate în Adevărul şi Time4news.