CONFERINŢA DE PRESĂ DE DISEMINARE A REZULTATELOR PROIECTULUI ÎN REGIUNEA NORD-EST

Hotelul RAMADA, Iaşi
27 Februarie 2013

Evenimentul s-a desfăşurat la Hotelul RAMADA din Iaşi, în data de 27 februarie 2013, începând cu ora 14:00. Agenda poate fi vizualizată aici.

Au participat: dr. ing. Oana PÂRVULESCU, coordonator Regiune Nord-Est, prof. dr. ing. Mihaela MIHAI, formator chimie, conf. dr. ing. Paula POSTELNICESCU, formator chimie, ş.l. dr. ing. Adina GAVRILĂ, formator chimie, ş.l. dr. ing. Oana CIOCÎRLAN, formator chimie, ş.l. dr. ing. Mihaela Emanuela CRĂCIUN, formator chimie, prof. Adrian CHIORESCU, formator TIC, metodişti şi profesori de chimie din Regiunea Nord-Est, reprezentanţi mass-media. Au fost prezente 70 de cadre didactice din învăţământul preuniversitar, membri ai grupului ţintă, absolvenţi ai programelor de formare continuă „TIC-Chimie” şi „Privim către viitor – e-Chimie”.

Doamna dr. ing. Oana PÂRVULESCU a prezentat aspecte legate de implementarea obiectivelor proiectului şi rezultatele obţinute în Regiunea Nord-Est, punând accent pe faptul că principalul obiectiv al proiectului a vizat formarea şi dezvoltarea competenţelor personalului didactic de chimie din învăţământul gimnazial şi liceal, în vederea îmbunătăţirii capacităţii sale în utilizarea metodelor interactive pentru procesul de predare - învăţare. Au mai luat cuvântul domnul profesor Adrian Chiorescu de la Şcoala Gimnazială „Elena Cuza” din Iaşi, formator TIC în judeţul Iaşi, şi domnul profesor Florin Viu de la Şcoala Gimnazială „Ion Lovinescu” din Rădăşeni, câştigătorul locului al doilea la Concursul de resurse informatice destinate predării chimiei din Regiunea Nord-Est.

Aspecte referitoare la desfăşurarea conferinţei au fost prezentate pe larg în ziarul Flacăra Iaşului.

Conf.dr.ing. Paula POSTELNICESCU, ş.l.dr.ing. Oana CIOCÎRLAN şi un grup de profesori din judeţul Iaşi

Dr.ing. Oana PÂRVULESCU, coordonator regiune Nord-Est şi ş.l.dr.ing. Mihaela Emanuela CRĂCIUN, formator chimie

Un grup de profesori din judeţul Iaşi

Prof. Adrian CHIORESCU, Şcoala Gimnazială „ELENA CUZA” din Iaşi, formator TIC