CONFERINŢA REGIONALĂ A PROFESORILOR PARTICIPANŢI LA PROGRAMELE DE FORMARE - BRAŞOV

Hotel Aro-Palace Brasov
15 Decembrie 2012

Conferinţa regională de diseminare a rezultatelor obţinute în cadrul proiectului POSDRU 61839 în regiunea Centru, judeţele Braşov, Covasna şi Harghita, a avut loc la Hotel Aro-Palace din Braşov, sâmbătă 15 decembrie 2012, începând cu ora 09:30.

Au participat: șef lucrări dr. ing. Cristian BOSCORNEA – coordonator Regiunea Centru, conf. dr. ing. Tiberiu DANCIU – coordonator Regiunile Sud şi Sud-Est, conf. dr. ing. Ștefan TOMAS – formator chimie, șef lucrări dr. ing. Cristina POP – formator chimie, ec. Voichiţa NEDELCU – expert pe termen scurt, prof. Doina PĂTRUNJEL – formator TIC; Alexandru GRAD – reprezentant SIVECO Bucureşti, metodişti şi profesori de chimie din judeţele Braşov, Covasna şi Harghita. Au fost prezente 90 de cadre didactice din învăţământul preuniversitar, membri ai grupului ţintă, absolvenţi ai programelor de formare continuă ”TIC-Chimie” şi ”Privim către viitor – e-Chimie”.

Au fost prezentate aspecte legate de implementarea obiectivelor proiectului și rezultatele obţinute la nivel naţional, cu accent pe judeţele vizate, de modalitatea în care instrumentele specifice tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor pot fi utilizate în transmiterea cunoştinţelor de chimie elevilor din clasele 7 -13. De asemenea, au fost prezentate cele două lecţii digitizate noi, realizate la cererea participanţilor la programele de formare.

Au luat cuvântul o serie de paticipanţi printre care: prof. Ileana BUDAC de la Şcoala Generală nr. 25 Braşov, judeţul Braşov, prof. Rădiţa PALELA de la Colegiul Naţional ,,Mihai Viteazul" din Sfântu Gheorghe, judeţul Covasna, prof. Marcela PANDREA de la Grup Şcolar "Av. dr. Ioan Şenchea" Făgăraş, judeţul Braşov, prof. Laura Szidonia KOLUMBAN de la Liceul de artă „Plugor Sandor” din Sfântu Gheorghe, judeţul Covasna. Intervenţiile acestora au evidenţiat succesul de care s-a bucurat proiectul.

Intrarea în sala de conferinţe

Începerea conferinţei

Profesori participanţi la conferinţă

Conf. dr. ing.Tiberiu Danciu, UPB, coordonator regiunile Sud şi Sud Est-prezentarea rezultatelor proiectului la nivel national