CONFERINŢA REGIONALĂ A PROFESORILOR PARTICIPANŢI LA PROGRAMELE DE FORMARE - SUCEAVA

Hotelul IMPERIUM din SUCEAVA
19 Ianuarie 2013

Evenimentul s-a desfăşurat la Hotelul IMPERIUM din SUCEAVA, sâmbătă, 19 ianuarie 2012, începând cu ora 10:00. Agenda poate fi vizualizată aici.

Au participat: dr. ing. Oana PÂRVULESCU, coordonator Regiune Nord-Est, prof. dr. ing. Mihaela MIHAI, formator, conf. dr. ing. Raluca ISOPESCU, formator, conf. dr. ing. Ştefan TOMAS, formator, conf. dr. ing. Petre CHIPURICI, formator, s.l. dr. ing. Mihaela Emanuela CRĂCIUN, formator, s.l. dr. ing. Oana CIOCÎRLAN, formator, ing. Dorin ANDREI, reprezentant SIVECO Romania, prof. Carmen CIOBÎCĂ, inspector de chimie I.Ş.J. Suceava, prof. dr. Ada Alexandrina MACOVEI, fost inspector general I.Ş.J. Botoşani, prof. Carmen NECHITA, fost inspector de chimie I.Ş.J. Botoşani, prof. Florin ILINCĂI, formator TIC pentru judeţul Suceava, metodişti şi profesori de chimie din judeţele Botoşani şi Suceava. Au fost prezente 192 de cadre didactice din învăţământul preuniversitar, membri ai grupului ţintă, absolvenţi ai programelor de formare continuă „TIC-Chimie” şi „Privim către viitor – e-Chimie”.

Au fost prezentate aspecte legate de implementarea obiectivelor proiectului şi rezultatele obţinute la nivel naţional, cu accent pe judeţele vizate, de modalitatea în care instrumentele specifice tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor pot fi utilizate în transmiterea cunoştinţelor de chimie elevilor din clasele 7 -13. De asemenea, au fost prezentate cele două lecţii digitizate noi, realizate la cererea participanţilor la programele de formare.

Au luat cuvântul o serie de participanţi, printre care: prof. Carmen CIOBÎCĂ, inspector de chimie I.Ş.J. Suceava, prof. dr. Ada Alexandrina MACOVEI, Şcoala Gimnazială  Nr. 11 din Botoşani, prof. Liviu HATNEAN, director adjunct la Colegiul Naţional „EUDOXIU HURMUZACHI” din Rădăuţi, prof. Florin ILINCĂI, Colegiul Naţional „NICU GANE” din Fălticeni, formator TIC pentru judeţul Suceava. Intervenţiile acestora au evidenţiat succesul de care s-a bucurat proiectul.

Cu această ocazie au fost înmânate şi atestatele aferente programelor de formare absolvite, însoţite de anexe, precum şi suportul de curs. Evenimentul a fost promovat în presa locala şi pe blog-ul profesorilor de chimie din judeţul Suceava. Ecourile în mass-media pot fi vizualizate aici.

Prof. dr. Ada Alexandrina MACOVEI, Şcoala Gimnazială Nr. 11, Botoşani

Prof. Carmen Gina CIOBÎCĂ, inspector de chimie, I.Ş.J. Suceava

Prof. Liviu HATNEAN, director adjunct al Colegiului Naţional EUDOXIU HURMUZACHI, Rădăuţi

Conf.dr.ing. Ştefan TOMAS, formator chimie, UPB

Şl.dr.ing. Mihaela Emanuela CRĂCIUN, formator chimie, UPB

Conf.dr.ing. Petre CHIPURICI, formator chimie, UPB

Ing. Dorin ANDREI, SIVECO Romania S.A.

Dr.ing. Oana Cristina PÂRVULESCU, coordonator regiune Nord-Est, UPB

Un grup de profesori din judeţele Suceava şi Botoşani în sala de conferinţe a hotelului IMPERIUM din Suceava

Un grup de profesori din judeţele Suceava şi Botoşani în restaurantul hotelului IMPERIUM din Suceava

Banner-ul proiectului POSDRU 61839 „Privim către viitor – e-Chimie” în sala de conferinţe a hotelului IMPERIUM din Suceava