CONFERINŢA REGIONALĂ A PROFESORILOR PARTICIPANŢI LA PROGRAMELE DE FORMARE - TIMIŞOARA

Hotel Streliţi din Timişoara
16 Decembrie 2012

Evenimentul s-a desfăşurat la Hotel Streliţi din Timişoara, duminică 16 decembrie 2012, începând cu ora 10:00. Agenda poate fi vizualizată aici.

Au participat: prof. dr. ing. Teodor Todinca, responsabil partener 2 – UPT, conf.dr.ing. Marta Cătălina Stroescu, coordonator formare, s.l.dr.ing Gabriela Alina Dumitrel, coodronator Regiunea Vest, s.l.dr.chim. Narcis Duteanu, coordonator Regiunea Nord-Vest, asist.ing. Mircea Dan, formator, asist.dr.ing. Raluca Voda, formator, conf.dr.ing. Geza Bandur, formator, ing. Viorel Coifan, reprezentant Siveco, prof. Monica Seviciu, inspector şcolar de specialitate I.S.J. Timiş, prof. Manuela Stan, inspector şcolar de specialitate I.S.J. Caraş-Severin, metodişti şi profesori de chimie din judeţele Arad, Caraş-Severin şi Timiş. Au fost prezente 137 de cadre didactice din învăţământul preuniversitar, membri ai grupului ţintă, absolvenţi ai programelor de formare continuă ”TIC-Chimie” şi ”Privim către viitor – e-Chimie”.

Au fost prezentate aspecte legate de implementarea obiectivelor proiectului şi rezultatele obţinute la nivel naţional, cu accent pe judeţele vizate, de modalitatea în care instrumentele specifice tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor pot fi utilizate în transmiterea cunoştinţelor de chimie elevilor din clasele 7 -13. De asemenea, au fost prezentate cele două lecţii digitizate noi, realizate la cererea participanţilor la programele de formare.

Au luat cuvântul o serie de participanţi, printre care: prof. Monica Seviciu, inspector şcolar de specialitate I.S.J. Timiş, prof. Manuela Stan, inspector şcolar de specialitate I.S.J. Caraş-Severin, prof. Daniela Rosana Aurora Bandur, Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” Timisoara, prof. Lia -Maria Cintean, director, şcoala cu clasele I-VIII, nr 18-Timisoara.

Intervenţiile acestora au evidenţiat succesul de care s-a bucurat proiectul.

Cadre didactice din jud. Timis

Conf.dr.ing. Marta Stroescu

de la stanga la dreapta: Samuila Gabriela, Bandur Daniela Aurora Rosana, Bandur Geza, Seviciu Monica, Duteanu Narcis

prezinta Lia Cintean