CONFERINŢA DE PRESĂ DE DISEMINARE A REZULTATELOR PROIECTULUI REGIUNEA SUD EST

Hotelul „Carol” din Constanţa
21 Februarie 2013

Evenimentul a avut loc la Evenimentul s-a desfăşurat la hotelul „Carol” din Constanţa, joi 21 februarie 2013, începând cu ora 11:00. Agenda poate fi vizualizată aici.
Au participat conf. dr. ing. Tiberiu Dinu Danciu, coordonator Regiune Sud-Est, ş.l. dr. ing. Anca Mădălina Dumitrescu, coordonator Regiune Est, ş.l. dr. ing. Anca Cojocaru, formator, ş.l. dr. chim. Mihaela Crăciun, formator, ec. Ramona Blaga, reprezentant Siveco, prof. Gabriela Micu, inspector şcolar de specialitate la I. S. J. Constanţa, prof. Emilia Ciocan, director, Şcoala „Lucian Grigorescu” din Medgidia, prof. Cornelia Şerban, formator TIC pentru judeţul Constanţa, profesori de chimie din judeţele Tulcea, Călăraşi şi Constanţa, reporteri şi reprezentanţi mass-media.
În total au participat 35 invitaţi.
S-au prezentat aspecte legate de implementarea obiectivelor proiectului şi rezultatele obţinute la nivel naţional, cu accent pe regiunea Sud-Est, de modalitatea în care instrumentele specifice tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor pot fi utilizate în transmiterea cunoştinţelor de chimie.
Au luat cuvântul o serie de participanţi, printre care: prof. Gabriela Micu, inspector şcolar de specialitate la I. S. J. Constanţa, prof. Aura Lupu,Colegiul Tehnic ”G.E. Palade” Constanţa, prof. Cornelia Şerban, Colegiul Tehnic ”Decebal” Constanţa, prof. Emilia Ciocan, Şcoala Gimnazială ”Lucian Grigorescu” Medgidia, prof. Artemiza Milea, Călăraşi, prof. Maria Petre, Babadag, Tulcea, prof. Anamaria Sârbu, Colegiul Tehnic ”Lazăr Edeleanu”, Năvodari – ultimele 3 fiind şi premiantele concursului de portofolii organizat în regiunea Sud-Est. Intervenţiile acestora au evidenţiat succesul de care s-a bucurat proiectul, utilitatea informaţiilor obţinute şi a competenţelor dobândite pentru activitatea la clasă în predarea chimiei, importanţa oportunităţii oferite de acest program în crearea unei adevărate reţele la nivel naţional.De asemenea, au fost înmânate premiile obţinute de absolvenţii din Regiunea Sud-Est în cadrul Concursului de resurse informatice destinate predării chimiei organizat în cadrul proiectului.
Conferinţa a fost semnalată în presă:

Înregistrarea participanţilor

Distribuirea materialelor promoţionale