Conferinţa de încheiere a proiectului POSDRU 61839 în regiunea de Vest

Hotel Best Western Ambassador, Timişoara
22 Februarie 2013

Conferinţa de încheiere a proiectului POSDRU 61839 în regiunea de Vest (judeţele Arad, Caraş Severin, Hunedoara, Mehedinţi, Timiş) a avut loc la Hotel Best Western Ambassador din Timişoara, în ziua de vineri 22 februarie 2013, începând cu ora 13:00. Agenda conferintei este prezentata aici.

La conferinţă au participat: Prof. dr. ing. Ana Maria JOŞCEANU, manager proiect, prof. dr. ing. Teodor TODINCA, coordonator P2, lect. univ. Andrea MENNA, reprezentant Siveco Romania S.A., s.l. dr. ing. Ioana MAIOR, formator, s.l. dr. ing. Gabriela Alina DUMITREL, coordonator regiunea Vest, s.l. dr. ing. Narcis DUTEANU, coordonator regiunea Nord-Vest, asist. drd. Ing. Mircea DAN, formator, asist. dr. ing. Raluca VODA, formator, conf. dr. ing. Geza BANDUR, formator, Prof. dr. Cornel PETROMAN, inspector Şcolar General - ISJ Timiş, prof. Monica SEVICIU, inspector şcolar fizică-chimie Timiş, Manuela STAN, Inspector şcolar fizică-chimie Caraş Severin, metodişti şi profesori de chimie din judeţele Arad, Caraş Severin şi Timiş. Reprezentaţi ai mass-media au fost: domnul Radu Ciprian POP – radio Timişoara şi domnul Marcel HOSTER de la Timiş online. În total numărul de participanţi s-a ridicat la 56.

Managerul proiectului a prezentat aspecte legate de implementarea obiectivelor proiectului şi rezultatele obţinute la nivel naţional. Coordonatorul regiunii de Vest a dezvoltat situaţia implementării proiectului în această zonă, iar reprezentantul SIVECO a evidenţiat modalitatea în care instrumentele specifice tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor pot fi utilizate în transmiterea cunoştinţelor de chimie elevilor. De asemenea, au luat cuvântul prof. dr. Cornel PETROMAN, inspector Şcolar General - ISJ Timiş, prof. Monica SEVICIU, inspector şcolar fizică-chimie Timiş şi Manuela STAN, Inspector şcolar fizică-chimie Caraş Severin.

La finele manifestării au fost înmânate diplomele câştigătorilor Concursului de resurse informatice destinate predării chimiei din regiunea Vest: Prof. Ioan Virgiliu BLIDAR, Liceul Pedagogic “Carmen Sylva” Timişoara – Premiul II şi Prof. Artemiza RĂDUCAN, Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez – Premiul III. Aceştia au prezentat apoi lucrările câştigătoare.

Cu aceasta ocazie, absolvenţilor din regiunea Vest, care nu au putut participa la conferinţa regională a profesorilor participanţi la programele de formare din 16 decembrie 2012, le-au fost înmânate atestatele de formare, însoţite de anexă, precum şi suportul de curs.

Ecourile în mass-media pot fi vizualizate aici: http://www.tion.ro/profesorii-din-timis-vor-preda-chimia-dupa-metode-noi.... De asemenea interviul acordat de managerul proiectului - - doamna Prof. dr. ing. Ana Maria JOŞCEANU, a putut fi ascultat la Radio Timişoara.

Banner-ul proiectului POSDRU 61839 „Privim către viitor – e-Chimie” în holul de intrare de la hotelul Ambassador

Înregistrarea participanţilor

Prof. dr. ing. Ana Maria JOŞCEANU – manager proiect, UPB; Ş.l. dr. ing. Narcis DUȚEANU  - coordonator regiunea Nord Vest, UPT; Prof. Monica SEVICIU – inspector şcolar ISJ Timiş; Prof. Ioan Virgiliu BLIDAR - Liceul Pedagogic “Carmen Sylva” Timişoara
Prof. dr. ing. Ana Maria JOŞCEANU – manager proiect, UPB; Ş.l. dr. ing. Narcis DUȚEANU  - coordonator regiunea Nord Vest, UPT; Prof. Monica SEVICIU – inspector şcolar ISJ Timiş; Prof. Ioan Virgiliu BLIDAR - Liceul Pedagogic “Carmen Sylva” Timişoara