CONFERINŢA DE PRESĂ PENTRU DISEMINAREA REZULTATELOR ORGANIZATĂ ÎN REGIUNEA CENTRU

Hotel Plaza V, Târgu Mureş
23 Februarie 2013

Conferinţa de presă pentru diseminarea rezultatelor proiectului „Privim către viitor - Formarea profesională a cadrelor didactice pentru utilizarea resurselor informatice moderne în predarea eficientă a chimiei” din regiunea Centru, a avut loc la Hotel Plaza V din Târgu Mureş, judetul Mureş, sâmbătă 23 februarie 2013, începând cu ora 10:30. Agenda poate fi vizualizată aici.

Au participat: sl. dr. ing. Cristian Boscornea, Universitatea Politehnica Bucureşti –coordonator Regiunea Centru, Dorin Andrei – reprezentant SIVECO SA Bucureşti, conf. dr. ing. Daniela Istrati, Universitatea Politehnica Bucureşti –formator chimie, conf. dr. ing. Ştefan Tomas, Universitatea Politehnica Bucureşti –formator chimie, sl. dr. ing. Cristina Pop, Universitatea Politehnica Bucureşti –formator chimie, prof. Lavinia Mureşan, inspector de chimie al judeţului Mureş, prof. Olivia Degeu, SIVECO SA Bucureşti –formator TIC, reprezentanţi ai presei locale, directori de şcoli, metodişti şi profesori de chimie din judeţul Mureş.

Au fost prezentate aspecte legate de implementarea obiectivelor proiectului și rezultatele obţinute la nivel național şi în particular, în Regiunea Centru, de modalitatea în care instrumentele specifice tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor pot fi utilizate în transmiterea cunoştinţelor de chimie elevilor din clasele 7 - 13. Au fost de asemenea premiate şi prezentate lucrările câştigătoare în cadrul Concursului de resurse informatice destinate predării chimiei din Regiunea Centru. S-au distribuit materiale promoţionale de diseminare ale proiectului şi seturi de manuale către reprezentanţii unităţilor şcolare cu rezultate remarcabile la concursurile şcolare din domeniul chimiei.

Conferinţa s-a încheiat cu o sesiune de întrebări şi răspunsuri privind importanţa proiectului, succesul repurtat în rândul cadrelor didactice, modalităţi de dezvoltare în viitor privind crearea de noi parteneriate între Universitatea Politehnica Bucureşti, SIVECO SA România şi unităţi şcolare din învăţământul preuniversitar.

Evenimentul a fost reflectat în emisiunea de ştiri a postului TV Mureş din 23.02.2013, în cotidianul Zi de Zi, ediţiile din 19.02.2013 şi 25.02.2012 şi în mediul online, pe site-ul CityNews.ro în 25.02.2013.

Întâmpinarea participantilor la conferinţă-sl. dr. ing. Cristina Pop, Universitatea Politehnica Bucureşti şi conf. dr. ing. Daniela Istrati, Universitatea Politehnica Bucureşti

Intrarea în sala de conferinţe-Hotel Plaza V Târgu Mureş

Prezentarea rezultatelor implementării proiectului-sl. dr. ing. Cristian Boscornea, Universitatea Politehnica Bucureşti, coordonator Regiunea Centru

Dorin Andrei, SIVECO SA România prezentând comunicarea ” E-learning –viziune în viitor”
Dorin Andrei, SIVECO SA România prezentând comunicarea ”E-learning –viziune în viitor

Prof. Adriana Grama, Gimnaziul “Serafim Duicu” Târgu Mureş, câştigătoarea Concursului de resurse informatice destinate predării chimiei din Regiunea Centru
Prof. Adriana Grama, Gimnaziul “Serafim Duicu” Târgu Mureş, câştigătoarea Concursului de resurse informatice destinate predării chimieidin Regiunea Centru

Participanţi la conferinţă

Adrian Milăşan, TV Mureş

Conf. dr. ing. Ştefan Tomas, Universitatea Politehnica Bucureşti-interviu pentru TV Mureş

Prof. Lavinia Mureşan, inspector de chimie în judeţul Mureş, , interviu pentru TV Mureş.