CONFERINŢA REGIONALĂ A PROFESORILOR PARTICIPANŢI LA PROGRAMELE DE FORMARE - RÂMNICU VÂLCEA

Liceul Tehnologic (fost Grup Şcolar) Oltchim din Râmnicu Vâlcea
15 Decembrie 2012

Evenimentul s-a desfăşurat la Liceul Tehnologic (fost Grup Şcolar) Oltchim din Râmnicu Vâlcea, sâmbătă 15 decembrie 2012, începând cu ora 10:00. Agenda poate fi vizualizată  aici.

Au participat: prof. dr. ing. Ana Maria Joşceanu, managerul proiectului, prof. dr. ing. Radu Stanciu, coordonator Regiune Sud-Vest, conf. dr. ing. Raluca Isopescu, formator, s.l.dr.ing. Madelene Dăncilă, formator, Marius Preda, reprezentant Siveco, prof. Cristian Ruxanda, directorul Liceului Tehnologic Oltchim, gazda evenimentului, prof. Ileana Popescu şi Cornelia Danciu, inspectori şcolari de specialitate la I. S. J. Gorj, prof. Cristina Goran, directorul Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân“, Râmnicu Vâlcea, prof. Constantin Cioinică, director adjunct al Grupului Şcolar „Constantin Brâncoveanu“, Horezu, prof. Alina Voicu, formator TIC pentru judeţul Vâlcea, metodişti şi profesori de chimie din judeţele Gorj şi Vâlcea. Au fost prezente 99 de cadre didactice din învăţământul preuniversitar, membri ai grupului ţintă, absolvenţi ai programelor de formare continuă ”TIC-Chimie” şi ”Privim către viitor – e-Chimie”.

Au fost prezentate aspecte legate de implementarea obiectivelor proiectului şi rezultatele obţinute la nivel naţional, cu accent pe judeţele vizate, de modalitatea în care instrumentele specifice tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor pot fi utilizate în transmiterea cunoştinţelor de chimie elevilor din clasele 7 -13. De asemenea, au fost prezentate cele două lecţii digitizate noi, realizate la cererea participanţilor la programele de formare.

Au luat cuvântul o serie de participanţi, printre care: prof. Alina Voicu, formator TIC, judeţul Vâlcea, prof. Alexandru Bâscu, Grupul Şcolar „Constantin Brâncoveanu“, Horezu, prof. Constantin Cioinică, Grupul Şcolar „Constantin Brâncoveanu“, Horezu, prof. Ileana Popescu, inspector specialitate, ISJ Gorj, prof. Cornelia Danciu, Colegiul Comercial „Virgil Madgearu“, Târgu Jiu, prof. Ion Boştinaru, Grupul Şcolar „I.C. Brătianu“, Drăgăşani, prof. Cristina Goran, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Râmnicu Vâlcea, prof. Carmen Maria Ionescu, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Râmnicu Vâlcea, prof. Gheorghe Bucălae, Grupul Şcolar, Bîrseşti, Târgu Jiu, prof. Speranţa Petcu, Şcoala generală „Alexandru Ştefulescu“, Târgu Jiu, prof. Gabriela Silvia Angeloiu, Colegiul Tehnic „Henri Coandă“, Târgu Jiu. Intervenţiile acestora au evidenţiat succesul de care s-a bucurat proiectul.

Cuvântul de deschidere a Conferintei Regionale – prof. Cristian Ruxanda, directorul Grupului Şcolar Oltchim, gazda manfiestării

Cuvântul managerului proiectului e-chimie – prof.dr.ing. Ana Maria Joşceanu, UPB

Profesori din judeţul Gorj, participanţi la manifestare

Profesori din judeţul Vâlcea, participanţi la manifestare

Participanţii la Conferinţa regională de la Rm.Vâlcea

Prezentarea proiectului – prof. .dr.ing. Ana Maria Joşceanu, Manager proiect, UPB

Prezentarea rezultatelor proiectului în judeţele Gorj şi Vâlcea – prof.dr.ing. Radu Stanciu, Coordonator regiune, UPB

Conf.dr.ing. Raluca Isopescu, formator chimie, UPB, vorbind despre analize chimice virtuale prin platforma e-chimie

Ş.l.dr.ing. Madelene Dăncilă, formator chimie, UPB, vorbind despre computer ca un nou “element” în predarea chimiei

Prof.dr.ing. Ana Maria Joşceanu prezentând două noi lecţii digitizate
Prof.dr.ing.Ana Maria Joşceanu prezentând două noi lecţii digitizate

Marius Preda, reprezentant SIVECO Romania, depre noi utilizări ale platformei AeL

Impresii ale participanţilor la cursurile de formare

Prof. Alina Voicu, formator TIC pentru judeţul Vâlcea

Prof. Cristina Goran, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, RâmnicuVâlcea, jud. Vâlcea

Prof. Cornelia Danciu, Colegiul Comercial „Virgil Madgearu“,Târgu Jiu, jud. Gorj

Prof. Constantin Cioinică, Grupul Şcolar „Constantin Brâncoveanu“, Horezu, jud. Vâlcea

Prof. Bâscu Alexandru, Grupul Şcolar „Constantin Brâncoveanu“, Horezu, jud. Vâlcea

Prof. Gheorghe Bucălae, Grupul Şcolar Bîrseşti, Târgu Jiu, jud. Gorj

Prof. Gabriela Silvia Angheloiu, Colegiul Tehnic „Henri Coandă“, Târgu Jiu, jud. Gorj

Prof. Speranţa Petcu, Şcoala Generală „Alexandru Ştefulescu“, Târgu Jiu, jud.

Prof. Ion Boştinaru, Grupul Şcolar „I. C. Brătianu“, Drăgăşani, jud. Vâlcea

Prof. Ileana Popescu, inspector de specialitate, I.S.J. Gorj

Înmânarea certificatelor de absolvire şi a suporturilor de curs