CONFERINŢA REGIONALĂ A PROFESORILOR PARTICIPANŢI LA PROGRAMELE DE FORMARE DIN JUDEŢUL BACĂU

Hotelul President, Bacău
26 Decembrie 2012

Evenimentul s-a desfăşurat la Hotelul President din Bacău, sâmbătă 26 ianuarie 2013, începând cu ora 10:30. Agenda poate fi vizualizată aici.

Au participat: şef lucrări dr. ing. Anca Mădălina Dumitrescu, coordonator Regiune Est, formator chimie, Marius Flintoacă, expert Siveco, prof. Lucia Tufescu, inspector şcolar de specialitate la I. Ş. J. Bacău, prof. Gheorghe Ilcoş, director Colegiul Tehnic de Comunicaţii "Nicolae Vasilescu–Karpen" Bacău , prof. Ana Nicoleta Grigoreanu, formator TIC pentru judeţul Bacău, profesori de chimie din judeţul Bacău. Au fost prezente 33 cadre didactice din învăţământul preuniversitar, membri ai grupului ţintă, absolvenţi ai programelor de formare continuă ”TIC-Chimie” şi ”Privim către viitor – e-Chimie”.

Cu acest prilej au fost prezentate aspecte legate de implementarea obiectivelor proiectului şi rezultatele obţinute la nivel naţional, cu accent pe judeţele vizate, de modalitatea în care instrumentele specifice tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor pot fi utilizate în transmiterea cunoştinţelor de chimie elevilor din clasele 7-13. De asemenea, au fost prezentate cele două lecţii digitizate noi, realizate la cererea participanţilor la programele de formare.

Au luat cuvântul o serie de participanţi, printre care: Ana Nicoleta Grigoreanu, formator TIC, Colegiul ”Henri Coandă”, Bacău, prof. Ilcoş Gheorghe, absolvent, C.T.C. "N.V. Karpen" Bacău , prof. Luciana Tufescu, absolventă, inspector de specialitate, I.Ş.J. Bacău, Ionescu Lenuţa, Şcoala ”Ion Creangă”, Bacău. Intervenţiile acestora au evidenţiat succesul de care s-a bucurat proiectul.

Cu această ocazie au fost înmânate şi atestatele aferente programelor de formare absolvite, însoţite de anexe.

Primirea participanților

Prezentarea activității de formare în județul Bacău, coordonator regional Anca Dumitrescu

Profesori participanti la conferință

S.l. Anca Dumitrescu prezintă Privim catre viitor - PROIECT POSDRU/87/1.3/S/ID 61839 Propunere , implementare, rezultate