CONFERINŢA REGIONALĂ A PROFESORILOR PARTICIPANȚI LA PROGRAMELE DE FORMARE - CRAIOVA

Hotelul Europeca
12 Decembrie 2012

Conferinţa regională de diseminare a rezultatelor obţinute în cadrul proiectului POSDRU 61839 în regiunea de Sud-Vest, judeţele Dolj, Olt şi Mehedinţi, a avut loc la Hotelul Europeca din Craiova, sâmbătă 12 ianuarie 2013, începând cu ora 10:00. Cu această ocazie au fost înmânate şi atestatele aferente programelor de formare absolvite, însoţite de anexe, precum şi suportul de curs. Agenda poate fi vizualizată  aici.

Au participat: conf.dr.ing. Marta Stroescu, coordonator formare, prof.dr.ing. Teodor Todincă, responsabil P2, prof.dr.ing. Radu Stanciu, coordonator Regiune Sud-Vest, conf.dr.ing. Raluca Isopescu, formator, ş.l.dr.ing. Anca Dumitrescu, formator, ş.l.dr.ing. Anca Cojocaru, formator, ş.l.dr.ing. Ioana Maior, formator, Cristian Crăciunoiu, reprezentant Siveco, prof. Felicia Man, inspector general I.S.J. Olt, prof. Ion Teleşpan, inspector şcolar de specialitate la I.S.J. Olt, prof. Virginia Ghiră, formator TIC pentru judeţul Olt, metodişti şi profesori de chimie din judeţele Dolj, Olt şi Mehedinţi.

Au fost prezente 143 cadre didactice din învăţământul preuniversitar, membri ai grupului ţintă.

Echipa de proiect a avut o serie de prezentări referitoare la poriect în sine, la rezultatele obţinute în cele trei judeţe vizate, la modul în care instrumentele specifice tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor pot fi utilizate în transmiterea cunoştinţelor de chimie elevilor din clasele 7 -13. De asemenea, au fost prezentate încă două noi lecţii digitizate.

Au luat cuvântul şi o serie de paticipanţi din cele trei judeţe printre care: prof. Mugurel Ciobanu, Liceul „Charles Laugier“,Craiova, prof. Ion Teleşpan, inspector specialitate I.S.J. Olt, prof. Mădălina Neacşu, Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti“,Craiova, prof. Elena Băluţoiu, Colegiul Tehnic „Costin D. Neniţescu“,Craiova, prof. Liana Bala, Colegiul Tehnic „Costin D. Neniţescu“,Craiova, prof. Gabriela Diţă, Şcoala gimnazială „Gh. Jienescu“Rast, jud. Dolj, prof. Virginia Ghiră, formator TIC, jud. Olt, prof. Mariana Rada, Şcoala gimnazială Bîcleş, jud. Mehedinţi. Intervenţiile acestora au evidenţiat succesul de care s-a bucurat proiectul, utilitatea informaţiilor obţinute şi a competenţelor dobândite pentru activitatea la clasă în predarea chimiei, importanţa oportunităţii oferite de acest program în crearea unei adevărate reţele colaborative la nivel naţional.

Bannerul Conferiţei Regionale

Sosirea participanţilor

Înregistrarea participanţilor

Din partea proiectului (de la stânga la dreapta): Cristian Crăciunoiu – reprezentant Siveco România, conf.dr.ing. Raluca Isopescu – formator chimie UPB, Teodor Todincă – responsabil P2, UPT, ş.l.dr.ing. Ioana Maior – formator chimie UPB, conf.dr.ing. Marta Stroescu – coordonator formare, UPB