CONFERINŢA REGIONALĂ A PROFESORILOR PARTICIPANȚI LA PROGRAMELE DE FORMARE - SIBIU

Hotel IBIS din Sibiu
12 Ianuarie 2013

Conferinţa regională de diseminare a rezultatelor obţinute în cadrul proiectului POSDRU 61839 în regiunea Centru, judeţele Alba, Mureş şi Sibiu, a avut loc la Hotel IBIS din Sibiu, sâmbătă 12 ianuarie 2013, începând cu ora 09:30. Agenda poate fi vizualizată aici.

Au participat: sl. dr. ing. Petrica Iancu, asistent manager de proiect, sl. dr. ing. Cristian Boscornea –coordonator Regiunea Centru, conf. dr. ing. Daniela Istrati –formator chimie, conf. dr. ing. Ştefan Tomas –formator chimie, sl. dr. ing. Cristina Pop–formator chimie, Dorin Andrei – reprezentant SIVECO Bucureşti, prof. Rodica Băruţă, inspector de chimie judeţul Alba, prof. Lavinia Mureşan inspector de chimie judeţul Mureş, prof. Florentina Ileşan, inspector de chimie judeţul Sibiu, as. ing. Razvan Onofrei – expert pe termen lung, prof. Janos Raduly–formator TIC; ing. Ion Alexandru Mihoc–formator TIC, metodişti şi profesori de chimie din judeţele Alba, Mureş şi Sibiu. Au fost prezente 190 cadre didactice din învăţământul preuniversitar, membri ai grupului ţintă, absolvenți ai programelor de formare continuă ”TIC-Chimie” și ”Privim către viitor – e-Chimie”.

Au fost prezentate aspecte legate de implementarea obiectivelor proiectului și rezultatele obţinute la nivel național, cu accent pe judeţele vizate, de modalitatea în care instrumentele specifice tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor pot fi utilizate în transmiterea cunoştinţelor de chimie elevilor din clasele 7 -13. De asemenea, au fost prezentate cele două lecţii digitizate noi, realizate la cererea participanților la programele de formare.

Au luat cuvântul o serie de paticipanţi printre care: prof. Florentina Ileşan inspector de chimie judeţul Sibiu, prof. Alexandra Călin de la Şcoala cu clasele I-VIII Nocrich, judeţul Sibiu, prof. Laurenţiu Jude, de la Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia, judeţul Alba, prof. Paraschiva Bugar de la Şcoala Naţională de Gaz Mediaş, judeţul Sibiu, prof. Liliana Hanea de la Scoala cu clasele I-VIII "Badea Cîrţan" Cîrţişoara, judeţul Sibiu, prof. Lucian Irimie de la Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazu” Alba Iulia, judeţul Alba, prof. Marilena Laiu de la Gimnaziul de Stat „Nicolae Iorga” Sighişoara, judeţul Mureş, prof. Martha Crişan de la Grup şcolar „Petru Maior” Reghin, judeţul Mureş, prof. Nicoleta Nicuşan de la Grup Şcolar „Lucian Blaga” Reghin, judeţul Mureş. Intervenţiile acestora au evidenţiat succesul de care s-a bucurat proiectul.

Sosirea participantilor la conferinta

Sl. dr. ing. Petrica Iancu, asistent manager, la cuvântul de deschidere

Profesori participanti la conferinta

Sl. dr. ing. Petrica Iancu, asistent manager, prezentand rezultatele proiectului